banner kart
banner kayit2
banner_isbank
tsf logo_2015
GSB_mavi_-1
 Miller holding_logo_jpeg
2017 Türkiye Gençler Şampiyonu Dinçer Taşdöğen
gencler17mnaset2017 Türkiye Gençler Satranç Şampiyonu Dinçer Taşdöğen oldu. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Miller Holding'in sponsorluğunda Çanakkale'de gerçekleştirilen 2017 Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası, Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençlerin nefes kesen mücadelesine sahne oldu.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Dardanos Uygulama Oteli Spor Salonu'nda ve 5-10 Eylül 2017 tarihleri arasında 7 tur oynanan şampiyona'da Ahmet Efekan Alaz gümüş madalya kazanırken, bronz madalyanın sahibi ise Deniz Özen oldu.
Şampiyonanın ödül törenine; TSF Başkanı Gülkız Tulay, Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon, Başkan Yardımcısı Can Mildon, Çanakkale Gençlik Hizmetleri Spor Şube Müdürü Sedat Bektaş, Çanakkale Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Dr. Firuz Erdil ile birlikte çok sayıda davetli ve sporcu katıldı.
 
img 5380Törende konuşma yapan Çanakkale Gençlik Hizmetleri Spor Şube Müdürü Sedat Bektaş ise böyle önemli bir turnuvaya ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirterek Türkiye'nin her yerinden gençleri Çanakkale'de buluşturan TSF'ye ve Miller Holding'e teşekkür etti.
img 5372Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası'nın sponsorluğunu üstlenen Miller Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon da 2013 yılından bu yana Türk satrancını desteklemekten mutlu olduklarını kaydederek, "Satranç, ülkemiz gençliği için en doğru gelecek hamlesidir. Mücadele eden, analiz yapabilen, strateji kurabilen gençleri yetiştiren bu sporun yaygınlaştırılması için Miller Holding olarak yıllardır satranç sporunu destekliyoruz. Türkiye Gençler Şampiyonası'nı her yıl Çanakkale'de düzenliyoruz. Türkiye'nin dört bir tarafından genç satranç sporcularımızı milli mücadelenin simgesi bir şehirde buluşturuyoruz. Ülkemizde satranca ilgi artıyor. Satranç sporu son yıllarda Avrupa'da ve dünyada büyük başarılara imza atıyor. Daha güçlü bir ülke olmak için sağlıklı, güçlü nesillere ihtiyacımız var. İş dünyasının da bu konuda sorumluluk alması, daha güçlü hamleler yapılmasını sağlayacak. Bu spor, hem sportif başarı hem de başarılı, tuttuğunu koparan, sağlam bir nesil için önemli. Satranca yatırım, gençlerimizin ve ülkemizin geleceğine yapılacak en iyi yatırımlardan biri" şeklinde konuştu.
TSF Başkanı Gülkız Tulay, 75 sporcunun 5 gün boyunca şampiyonluk için mücadele ettiği şampiyonada gençlerin müthiş bir performans sergilediğine dikkat çekerek, ilk üçe giren sporcuları kutladı. "Gençlerin satranca olan ilgisi, bizi Türk satrancının geleceği için daha da umutlandırıyor" diyen Tulay, iş dünyasına sponsorluk çağrısında bulundu. Tulay, "Türk satrancı dünyada zirveye hamle yapıyor. Son yıllarda gençlerimiz artık büyükusta olma hedefi ile ilerliyor. Gençlerimizin hayallerini, hedeflerini büyütmeyi başardık. Türkiye'yi img 5384büyükustaların ülkesi yapmak istiyoruz. İş dünyasından daha fazla destek bekliyoruz. Türkiye'nin stratejik düşünen, analiz yapan, gelecek hamlelerini düşünerek ve akılcı atabilen nesillere ihtiyacı var. Gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğine, Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmak isteyen herkesi güç birlikteliğine davet ediyoruz. Sponsorlarımızın desteği ile daha güçlüyüz" dedi.
Türk satrancının 800 bine yaklaşan lisanslı sporcu sayısı ile Türkiye'deki tüm spor branşlarının önüne geçtiğini vurgulayan Tulay konuşmasına şöyle devam etti: "Satrançta alt yapıyı güçlendiren çok güzel projelere imza attık. Türk satrancı her geçen gün daha da güçlü hale geliyor. Anadolu'nun her ilinden satranç sporuna gönül veren sporcularımız dünyada ve Avrupa'da sayısız başarılara imza atıyor. 13 büyükustamız var. Görev yaptığım son beş yılda Türk satrancına beş büyükusta kazandırdık. Bu büyükustalarımızın çoğunluğunu gençlerimiz oluşturdu. Gençlere verdiğimiz her destek, Türkiye'nin dünyada başarısı ve tanıtımı olarak geri dönüyor. Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası'na uzun yıllar ara vermiştik. Sponsorumuz Miller Holding'in desteği ile 2013 yılından beri aralıksız düzenliyoruz. Türkiye'nin dört bir yanından okullar açılmadan gençleri bir araya getirmek, bu büyük coşkuya tanıklık etmek heyecan verici. Şampiyona sponsorumuz Miller Holding'e satranç sporuna verdiği destek için teşekkür ediyorum."
Protokol konuşmalarının ardından turnuvada dereceye giren sporculara madalya ve kupaları takdim edildi. 2017 yılında Gençler Satranç Şampiyonu olan ve Türkiye Şampiyonası'na direkt katılma hakkı kazanan Dinçer Taşdöğen duygularını şu şekilde dile getirdi:
"Şampiyona başlamadan önce rakiplerimi analiz ederek ön hazırlık yaptım. Zorlu rakiplerle 7 tur boyunca heyecanlı karşılaşmalardan sonra Türkiye Gençler şampiyonu olmak gurur verici. Okullar başlamadan önce bu başarıyı elde etmem beni çok mutlu etti. Türkiye Şampiyonası'na direk katılma hakkı kazandım ve iyi bir derece elde etmek istiyorum."
img 5364
gencler17fidna
img 5420
img 5430
img 5442
img 5449
img 5351
 
Turkish Chess Federation © 2016